fbpx
PLAN chleb-kopia

"Czy rozwożą Państwo chleb po wsiach?"
Czyli krótko o tym, kto nie chce Twoich usług

Kampania GOOGLE ADS

Czy istnieją kampanie idealne? Pewnie tak, choć nawet najlepszym zdarzają się błędy. Zwłaszcza na początku. 

Jak nie przepalać budżetu na niewartościowe zapytania?

 

Kluczowe pytanie?

„Czy rozwożą Państwo chleb po wsiach?” To pytanie padło w odpowiedzi na jedną z  pierwszych kampanii Planu w Google Ads.  Dla jasności… nie, chleba nie rozwozimy, ale zdecydowanie uczymy się na błędach. Dlatego chcemy podpowiedzieć, jak optymalizować grupy docelowe, aby takie telefony się nie powtarzały. 

PLAN rakiety-kopia

Najczęstszy cel kampanii to sprzedaż

Klienci agencji marketingowych planując uruchomienie kampanii reklamowej, najczęściej od razu w głowie mają sprecyzowany cel. Myślą o tym, żeby osiągnąć zysk finansowy, zwiększyć sprzedaż, dotrzeć z marką do większego grona potencjalnych Klientów swojej marki, zaistnieć w ich świadomości, itp.  Naturalnie pojawia się pytanie , ile muszą zapłacić, by te wszystkie założenia zrealizować.

Jak doskonale wiemy, nie tylko od pieniędzy zależy osiągniecie celu kampanii reklamowej. Równie ważne jest to, do kogo dotrzemy ze stworzonym przez nas komunikatem reklamowym, a jeszcze istotniejsze wydaje się to, żeby nie docierać tam, gdzie nas nie chcą i nie potrzebują.

Co zatem zrobić, by nie przepalić budżetu reklamowego na dostarczaniu komunikatu do niewłaściwych odbiorców?

PLAN pomysl-kopia

1. Przemyśl to!

Początkowym punktem podczas procesu kreowania kampanii powinno być pochylenie się nad tym, do kogo powinna ona dotrzeć. Takie przemyślenia są konieczne, by stworzyć w swojej głowie obraz idealnego adresata kampanii. 

Przyjrzyj się produktowi lub usłudze, które mają być reklamowane. 

  • Dla kogo są to produkty? 
  • Czy usługi wykonywane są tylko w określonej lokalizacji? 
  • Jaki wpływ na zakup może mieć cena? 

Odpowiedź na kilka podstawowych pytań może znacznie pomóc nie tylko w doborze grupy docelowej, ale i w późniejszym przygotowywaniu komunikatu reklamowego. 

PLAN wykluczaj-kopia

2. Dobieraj i wykluczaj!

Znając podstawowe przeznaczenie produktu czy usługi, które mamy reklamować, możemy zacząć precyzyjniej określać, do kogo trafi uruchomiona przez nas kampania. Zawężając targetowanie, musimy odpowiadać sobie na pytania, kogo potencjalnie zainteresuje nasza reklama. 

Na tym etapie pomocna jest możliwość określenia zainteresowań i zachowań użytkowników Facebooka. 

PLAN wzrost-kopia

3. Wyjdź poza schematy!

Nie każdy produkt z podobnej branży będzie miał tych samych odbiorców.​ Dlatego przy kreowaniu kampanii Facebook Ads, warto wychodzić myśleniem poza to, co znaliśmy wcześniej. 

Jeśli mamy zareklamować usługi dostępne tylko w danym regionie, targetujmy kampanie lokalizacyjnie. Nie ma potrzeby wydawać budżetu na reklamę trójmiejskiego Salonu Urody wśród użytkowników mieszkających w Zakopanem. Takie działania zużywają tylko nasz budżet reklamowy na niewartościowe reakcje

Na tym etapie pomocna jest możliwość określenia zainteresowań i zachowań użytkowników. Dookreślenie grupy sprawia, że nasze tresci nie są określana jako “nieodpowiednie” lub “nieinteresujące”.

PLAN marka aim

Konkretny przykład z naszych doświadczeń...

Kto jest potencjalnym Klientem dla marki produkującej mini modele pojazdów? Wiodąca Marka, z którą współpracowaliśmy, określiła idealną grupę odbiorców jako ojców z synami… szczerze? Taka grupa prawie nie istnieje na Facebooku… Burza mózgów i szeroka analiza dostępnych danych skłoniła nas do zejścia z tej utartej ścieżki. Testując kilka roboczych hipotez, dotarliśmy do grupy… rolników 🙂

Dobór takiej grupy okazał się strzałem w 10! Wystarczyło pięć miesięcy, by na profilu Marki zgromadzić 5000 oddanych fanów, którzy bardzo chętnie kupowali mini traktory.  Z kolei średni koszt za aktywność na reklamach facebookowych wyniósł 0,08 zł !

Podsumowując, skuteczne i kompletne kampanie to te, w których sprecyzowana jest grupa docelowa... i grupa do której nie chcemy dotrzeć.

Na koniec…

Lubimy rozmawiać i dyskutować, a jeszcze bardziej lubimy PLANować i tworzyć niekonwencjonalne rozwiązania.
Jeśli potrzebujesz wsparcia, chcesz rozwinąć swoją markę w sieci, odezwij się do nas!