fbpx
brand9

Marka w sieci ma wyglądać czy sprzedawać?

BRANDING / digital marketing

W jaki sposób marki powinny projektować strategię obecności w sieci, aby osiągać sukcesy na wielu płaszczyznach? Od czego zależy efektywna sprzedaż?

Zacznijmy od podstaw...

PLAN marka aim

Logicznym jest, że głównym biznesowym celem jest zysk.

Jak jednak odmienne stają się założenia firmy w perspektywie działalności online?

Różne kategorie marek oczekują innych wyników z promocji w sieci – sprzedażowych, wizerunkowych, politycznych, edukacyjnych itp.

Działania prowadzące do osiągnięcia założonych celów wzajemnie się zazębiają. Marka, która nie jest rozpoznawalna, tzn. nie posiada wykreowanego wizerunku, może zmagać się z nieefektywną sprzedażą online.

Dlaczego tak się dzieje?

Nie jest tajemnicą, że konsumenci chętniej sięgają po produkty marek, które już znają. Popularnym zjawiskiem jest utożsamianie się użytkowników platform społecznościowych z ulubionymi markami, ich wartościami i twórcami z nimi współpracującymi. Obecnie zbudowanie trwałej relacji z odbiorcami-fanami na profilu jest jednym z największych sukcesów w osiągnięciu progresywnie wzrastającej sprzedaży, zwłaszcza tej z rekomendacji.

PLAN marka experience-1

Wizerunek to sposób, w jaki marka jest odbierana przez aktualnych oraz potencjalnych klientów.

Żyjemy w czasach, w których konkurencja na rynku jest tak silna, że marki poza jakością dostarczanych usług lub produktów powinny oddziaływać na klientów także na innym, głębszym poziomie. Oprócz namacalnego dobra, istotna jest strefa mentalna i emocje towarzyszące danemu znakowi towarowemu.

Linia komunikacyjna, z którą może się utożsamić klient, automatycznie zyskuje przewagę.

PLAN marka otwartość

Otwartość, zgodność poglądów, budowanie świadomości w tematach wrażliwych społecznie, reakcje na bieżące wydarzenia i stabilnie zajmowane w nich stanowisko, odwaga szerzenia słowa oraz podążanie za zasadami zrównoważonego rozwoju to jedne z wielu aspektów, które wpływają na wiarygodność marki względem społeczeństwa.

Marka stworzona przez i z ludzi...

cz

Ciekawym obszarem zyskującym na popularności w ostatnich latach jest employer branding.

Zewnętrzne działania EB są prowadzone, aby zainteresować potencjalnych kandydatów do pracy. Marka kreuje swój wizerunek, jako miejsce, w którym warto pracować. Jednym z najbardziej popularnych i upragnionych miejsc pracy jest oczywiście Google czy Microsoft, jako technologiczni liderzy. Ponadto, firma, która kładzie ogromny nacisk na tworzenie komfortowych środowisk pracy nastawionych na potrzeby zespołu, jest automatycznie organizacją ukierunkowaną na ludzi, czyli budzącą zaufanie.

Czy od wizerunku wszystko się zaczyna? 

Dopóki firma nie określi swoich celów, założeń i nie nawiąże relacji z odbiorcami, zostanie tylko podmiotem gospodarczym. Konsumenci dokonując zakupu kierują się przede wszystkim własną potrzebą, jednak przed finalizacją transakcji muszą dokonać wyboru – dlaczego dobro tej firmy, a nie innej? W tym momencie rolę gra wizerunku marki i jak zapadła one danej osobie w pamięć.

PLAN marka doświadczenia

Rozłączanie kwestii wizerunku od założeń sprzedażowych automatycznie kieruje firmę ku porażce. W obecnych czasach sprzedaje się doświadczenie płynące z posiadania dobra i jego nakreślonej przez markę historii. 

Podsumowując, marka osiągnie efektywną sprzedaż dzięki odpowiednio zbudowanemu wizerunkowi.

Na koniec…

Lubimy rozmawiać i dyskutować, a jeszcze bardziej lubimy PLANować i tworzyć niekonwencjonalne rozwiązania. Jeśli potrzebujesz rozwinąć swoją markę w sieci, odezwij się do nas!